Best Documentary Feature
Nasima
Director Heather Kessinger

Best Foreign Documentary Feature
A Fire Inside
Directors Justin Krook &  Luke Mazzaferro

Best Historical Documentary Feature
The Assassination & Mrs. Paine
Director Max Good

Best Director(s) - Feature Documentary 
State of the Unity
Directors Nathaniel Paul Hoff & Jillian Ann Speece

Best Cinematography 
Dropstones
Director Caitlin Durlak

Audience Choice Award - Feature Documentary
Failure to Protect
Director Jeremy Pion-Berlin

Best Documentary Short
Dear Ani
Director Micah B Levin

Best Foreign Documentary Short
Gangnam Beauty
Director Yan Tomaszewski

Best Director Short Documentary 
My Duduś
Director Tom Krawczyk

Best Sports Documentary Short
Shredded
​Director Noam Stolerman

Best Local Documentary
Lui Na Greine "Window of a Sunset"
Director Brandon Andersen


Best Documentary Feature
DON’T BE NICE
by Max Powers

Best Foreign Documentary Feature
STATE OF EXCEPTION
by Jason O'Hara

Best Social Issue Documentary Feature
THE MOST DANGEROUS YEAR
by Vlada Knowlton

Best Director
WE ARE COLUMBINE
by Laura Farber

Best Cinematography
BIRD OF PREY
by Eric Liner

Audience Choice Award
LETTER FROM MASANJIA
​by Leon Lee

Best  Documentary Short
GRIND
by Yuri Alves

Best Director - Short
HIDDEN BLUEPRINTS - THE STORY OF MIKEY
by Jeremy Lee MacKenzie

Best Animated Short
MY GRANDFATHER’S MEMORY BOOK
by Colin Levy

Best Student Documentary Short
LOSER BY BIRTH
by Cole Bankston

Best Foreign Documentary Short
THE BEAUTY OF REVERSO
by Michael Brent Adam

Best Local Documentary Short
THE REVIVE PROJECT
by Shar-De Griffith

Best Social-Issue Documentary Short
AMERICAN PSYCHOSIS
by Amanda Zackem

Best Documentary Feature
Missing in Brooks County 
Directors Lisa Molomot, Jeff Bemiss

Best Foreign Documentary Feature
GOSIA@TOMEK
Director Christine Jezior

Best Cinematography 
Gaucho Americano 
Director Nicolás Molinad


Best Sports Documentary Feature

Live Free. Skate Hard.
Director Legrand McMullen

Best Short
Heaven on Earth
Director Robert Hope

Best Local Short
Decisions 
Director Keller Fornes

Best Animated Short
Miss Flores
Director Juliana Toloza Serna 

Best Foreign Short
Good Intentions
Director Andres Villasenor

Best Director
Welcome to the Dollhouse
Director Elizabeth Miller-Derstine

Audience Choice Award
Leaving Tracks
Director Nick Davis

March 3 - 5, 2023 at RoleCall Theater

Best Feature

The Artist and the Pervert

​ by Beatrice Behn & René Gebhardt 


Best Director (Feature)

One Child Left Behind

 by Jodi Gomes 

Best Short
Uniontown

by Fraser Jones

 

Best Local Short

Composite 

​by Patrick W. Shaver


Best Animated Short

Bright Lights - The Perils of the Pokies

by Charby Ibrahim


Best Foreign Short

Blindball 

by Torben Schou


Best Young Director

Ariana Feiner - A Story of Courage


Best Director (Short)

The Last Harvest

by Alexis Spradic


Best Cinematography

Inferno

​by Patrick Fileti 


Audience Choice Award

Dosed

by Tyler Chandler


Best Documentary Feature
Reunited States
​​Directed by Ben Rekhi

Best Foreign Documentary Feature
Don't Be Afraid if I Hug You
Director Niccolò Maria Pagani

Best Director 
Higher Love
Directed by Hasan Oswald

Best Short
The Promise
Director Danel Aser

Best Local Short
Sleepless Flight 
​Director Jeremy Cournyea

Best Experimental Short
The Ghost Behind
Director Caroline Rumley 

Best Foreign Short
Open Art Surgery
Director Katie Mackenzie

Best Cinematography
Circus Movements
Directors Lukas Berger,  Mário Gajo de Carvalho

Best Student Film
Grounded
Director Emily Walowski

Audience Choice Award
Fatal Distraction
Director Susan Morgan Cooper

ATLANTA DOCUFEST AWARDS